My Sleep

Hedej

Loading

Výsledky vyhledávání

Jóga a spánek

Autor: leena publikován: 05.01.2011 10:32

Jak lépe spát díky józe

Samozřejmě i spánkem se zabývá jóga. Vždyť blahodárný spánek může změnit celý náš život.

Jogíni mají několik možností, jak z nekvalitně prožitého spánku učinit ten pro ně přínosný. Vedle jóganidry neboli „jógínského spánku“, při kterém je celý lidský organismus hluboce uvolněný, pouze vědomí si uchovává bdělost, existují dobré rady pro kvalitnější „běžný“ spánek.

Představivost

Nejjednodušší je použít své představivosti těsně před usnutím. Možná jste to již zkusili nevědomky, když jste si opakovali, že musíte vstát v určitou hodinu a ono to fungovalo. Přesně takový je postup jogínů. Představujte si v kolik hodin vstanete. Vizualizujte si ručičky hodin tam, kde je ráno chcete vidět. Jiný příklad v rámci představivosti nabízí Srí Chimnoy: „Když jdete spát, snažte se také cítit, že jdete spát na dvacet čtyři hodin. I když vám potom hodiny řeknou, že jste spali tři nebo čtyři hodiny, vaše první myšlenka po probuzení by měla být, že jste spali dvacet čtyři hodin. Mysl dokáže přesvědčit vnější vědomí a vy tomu okamžitě uvěříte. Není to sebeklam, je to správné užívání vědomé mysli. Číslice dvacet čtyři má nezměrnou sílu. Okamžitě nám dává pocit pohodlí, ulehčení, potěšení, naplnění.“

Pravidelný spánek mezi 10 hodinou večerní a 6 hodinou ranní

Dalším velmi osvědčeným postupem pro dobrý spánek, a tedy i pro denní energii je pravidelný spánkový režim. Choďte spát před desátou hodinou večerní, přičemž od devíti hodin se nevěnujte žádné činnosti vyžadující větší pozornost (například i sledování televize). Je to čas na zklidnění, na přípravu na prospěšný spánek. A stejně tak, jak pravidelně uléháte, tak také pravidelně vstávejte. Ať je víkend nebo všední den. Nejčastěji udávanou hodinou vhodnou pro vstávání je šestá hodina ráno. Deepak Chopra pak ve své knize „Nespoutaná energie“ uvádí, že pokud vstanete do sedmé hodiny, stále je to dobré.

Ásany

A samozřejmě není nad to si před spaním zacvičit vhodné jógové cviky. To znamená, že byste neměli do večerního cvičení zařazovat žádné záklony a podobně aktivizující prvky. Jako je pro ranní probuzení vhodný „Pozdrav slunci“, tak je k večernímu zklidnění ideální sestava „Pozdrav měsíci (Sandra namaskár)“. Cvičení by pak přirozeně měla uzavírat relaxace. Pro inspiraci zde uvádím alespoň jednu polohu "viparita karani" (leh na zádech s nohama opřenýma o zeď), která uspává.

Pošlete svůj komentář

Jméno
E-mail
Www

text komentáře

Odešli

www.artfocus.cz
copyright © 2010 ArtFocus