My Sleep

Hedej

Loading

Výsledky vyhledávání

Desatero zdravého spánku

Autor: havelka publikován: 31.01.2011 12:55

 

Desatero zdravého spaní

  1. Anatomicky správná poloha těla. Při spánku musí být páteř podepřena ve svém přirozeném fyziologickém tvaru jak v poloze na zádech, tak v poloze na boku. Jde o to, aby se mohly uvolnit ploténky, svalstvo, velké klouby i vnitřní orgány.
  2. Rovnoměrné podepření těla. Správná matrace musí vyhovovat přirozeným zakřivení těla, tj. v místech navýšení (ramena, boky) musí ustoupit a naopak v místech, kde je potřeba kontury těla vyplnit (úzký pas), toto vypodložení provede. Nesmí totiž docházet k extrémním bodovým tlakům, aby nebyl narušován krevní oběh.
  3. Matrace podélně přizpůsobivá tělu, ale příčně tuhá. Tělo nesmí být hluboce zabořeno a ležet v dolíku v příliš měkké matraci. Matrace musí umožňovat snadné otáčení a změnu polohy bez narušení spánku.
  4. Při výběru matrace dbejte na to, aby tuhost odpovídala vaší hmotnosti a celkové tělesné konzistenci. Lůžko by mělo být alespoň o 25 cm delší než vaše výška.
  5. Konstrukce matrace i postele musí umožňovat přístup vzduchu k tělu. Při spánku kromě potu vylučujeme další látky z těla, proto musí být zajištěno dostatečné větrání. Je žádoucí, aby se lůžkoviny nezastýlaly a mohly přes den větrat.
  6. Matrace musí zajišťovat optimální tepelnou pohodu, to znamená, že tělo se nesmí přehřívat ani podchlazovat. Důležité je ložnici nepřetápět, ale nesmí v ní být ani chlad, ani průvan.
  7. Veškeré použité materiály (lůžkoviny, podložky, matrace, rošty, postele) musí být zdravotně nezávadné, pokud možno přírodní.
  8. Matrace by měla mít snímatelný potah, umožňující praní nebo čištění.
  9. Postel umísťujeme do dostatečně velké místnosti, aby byl zaručen stálý přísun kvalitního vzduchu. Z tohoto důvodu je nevhodné zřizovat místo pro spaní pod stropem (to platí jak pro dospělé, tak i pro děti).
  10. Při výběru lůžkovin, postele a dalšího zařízení ložnice dáváme přednost uklidňujícím nedráždivým barvám. Do ložnice by neměl pronikat vnější hluk nebo umělé světlo.

Zdroj: http://spizdrave.cz

Pošlete svůj komentář

Jméno
E-mail
Www

text komentáře

Odešli

www.artfocus.cz
copyright © 2010 ArtFocus