My Sleep

Hedej

Loading

Výsledky vyhledávání

Zelené plíce v ložnici

Autor: andre2 publikován: 30.01.2011 01:24

Patří hrnkové květiny do ložnice? Určitě, tvrzení, že ubírají spícím lidem kyslík, je neopodstatněné. naopak zvyšují tolik potřebnou vzdušnou vlhkost, zachycují prach, pohlcují oxid uhličitý i cizorodé plyny, některé z nich dokonce potlačují výskyt mikrobů a redukují výskyt chemických škodlivých látek včetně tabákového kouře, o vytváření na pohled příjemného prostředí nemluvě.

Rostliny je však nutné nejdříve podrobit pečlivému  výběru. Co může v ložnici vadit? Výrazná vůně stejně tak jako „chlupaté“ listy přitahující prach. Jeho nežádoucím lapačem jsou také sušené květiny. A protože v blízkosti přikrývek není  o jemné prachové částice nikdy nouze, je jasné, že pro ložnici bude lepší se jinak oblíbených sušených květinových dekorací vzdát.  Anebo je čas od času mimo ložnici „provětrat“ pomocí vysoušeče vlasů.  Ani kaktusy  -  sukulenty - v blízkosti postele nebývají ideální, šlápnout na ně nebo zavadit o jejich pichlavá tělíčka ve tmě může každý.

 Nepříjemnosti - ekzémy - pak mohou způsobit i rostliny s chlupatými lístky (pokojová primulka, begonie brvitá apod.). Kontaktní dermatitidy pak vyvolávají poměrně často prvosenky, výjimečně - ale vyloučit to nelze - mohou být pachatelem rostliny z rodu Scheftlera, Philodendron, Chrysanthemun či Gynura. Koho trápí alergie na pyl, měl by raději zapomenout na šáchor či dnes módní bambus. Z jejich drobných kvítků se pyl šíří v interiéru poměrně snadno. Nevhodné jsou z tohoto důvodu i kvetoucí trávy. Ostatní kvetoucí rostliny kvůli pylu tak nebezpečné nebývají, protože jej přenáší hmyz – jejich květy jsou barevně výrazné, nebo dokonce voňavé. Do ložnice nepatří ani příliš aromatické rostliny (pelargonie, hyacint, gardénie). Vadit může někomu jejich vůně, navíc lákají zbytečně hmyz. Nejhorší zlo ale představují plísně, jež se objevují v zemině, z níž se pak do okolí šíří sporami, miniaturními částečkami, které trápí hlavně alergiky.

Jak je odstranit? Nejlépe účinnými fungicidy. V trvale vlhké zemině se daří dobře také bakteriím a roztočům, pro ně jde doslova o lázeňský pobyt se vším komfortem. Pozor si musí dávat zejména ekzematici, protože mají porušenou vnější vrstvu pokožky. Obrana je snadná: trpíte-li alergiemi a nechcete se květin vzdát, vyhoďte květníky se zeminou a přejděte na hydroponii. Při ní se rostliny pěstují v nádobách s vodou obohacenou živinami. Pro upevnění kořenů slouží substrát, ovšem bez živin, který umožňuje rostlinám dýchat. Květiny můžete pěstovat bud' v samostatné nádobě (efektní bývají skleněné vázy), nebo ve dvou vložených do sebe. Pouze do spodní přijde voda (podle vodoznaku poznáte, kdy ji doplnit), do horního květníku (může být mřížkový nebo takzvaný zakořeňovač z plastu) patří rostlina s kořeny a substrátem, jenž musí umožnit dobrou cirkulaci vzduchu. Substrát nesmí s ničím reagovat, proto se často používá například keramzit, lehké hliněné kuličky, které nedrží bakterie ani řasy. Mají i další výhodu - kuličky ze spodní vrstvy předávají vlhkost horním. Pro výživu rostlin se používají speciální hnojiva, Hydroponix, Lewatid HD, Herbapon a další. Do dětských ložnic (nebo vůbec tam, kde žijí malé děti) nepatří jedovaté rostliny - například kroton, zmijovec, karantus, vánoční hvězda a hlavně diefenbachie, která má v listech ostré krystalky štavelanu vápenatého, rozdírající tkáň a urychlující tak pronikání jedovatých látek do pokožky. K jedovatým rostlinám se řadí i oblíbená bonsaj Cuphea hyssopifolia a některé sukulenty. Mimochodem: pokud vedou okna vaší ložnice do zahrádky, nesmí vám být jedno, co venku roste. Například olše patří ke Stromům, jež mohou vyvolávat alergie (kvete v březnu až dubnu). Na podzim zase hrozí alergie na kvetoucí traviny, takže o zeleni v zahrádce přemýšlejte ještě předtím, než tam něco zasadíte či zasejete. Větrat se totiž musí!

 

Květiny pro zdraví

Pro děti i dospělé trpící alergií či astmatem se doporučují jehličnany a eukalypty, jež uvolňují do vzduchu vlhkost a navíc silice. Ty mají baktericidní účinky, a ničí tak choroboplodné zárodky. Aby byl však účinek dostatečný, potřebujete mít v jedné místnosti přibližně pět středně velkých eukalyptů. Nejsou náročné na pěstování, stačí jim substrát pro pokojové rostliny, pravidelná zálivka, na jaře a na podzim pak trochu přihnojit. Květiny zvyšují vzdušnou vlhkost, Zachycují prach, pohlcují oxid uhličitý i cizorodé plyny, případně potlačují výskyt mikrobů či redukují tabákový kouř.

Nevhodné do ložnic

- šáchor, bambus (kvůli pylu)

- květiny s chlupatými lístky (pokojová primulka, begonie brvitá apod., mohou vyvolat ekzémy)

- aromatické rostliny (pelargonie, hyacint, gardénie - dráždivá vůně, lákají hmyz)

- prvosenky, rostliny z rodu Schefflera, Philodendron, Chrysanthemum či Gynura (mohou způsobit kontaktní dermatitidu)

- trnité sukulenty

- jedovaté rostliny (kroton, zmijovec, karantus, vánoční hvězda, dietenbachie, Cupha hyssopifolia a některé sukulenty)

- sušené květiny (zvýšené usazování prachu)

- květiny pěstované v zemině napadené plísněmi, bakteriemi a roztoči

Doporučené

- rostliny s hladkými listy pěstované hydroponicky

- jehličnany a eukalypty

Pošlete svůj komentář

Jméno
E-mail
Www

text komentáře

Odešli

www.artfocus.cz
copyright © 2010 ArtFocus